سال 1398 : سال رونق تولید

منو اصلی

پرداخت الکترونیک قبوض

لطفا به منظور مشاهده صورتحساب، شماره اشتراک 12 رقمی مندرج بر روی قبض گاز خود را در کادر زیر وارد نمایید.

مثال: 013000012345

لطفا برای اطلاع از آگهی برگزاری مناقصات آدرس پست الکترونیکی خود را وارد کرده و کلید ثبت نام را فشار دهید .

 
 عضویت
 لغو عضویت

سامانه ارتباط با مشتریان

اخبار و اطلاعیه ها

گاز و ایمنی
اجاق گاز 
یکی از وسائلی که بی شک در منزل تمامی مشترکین وجود دارد ، اجاق گاز است.اجاق گاز وسیله ای است که بیشتر از وسائل منزل و در اکثر ساعات شبانه روز مورد استفاده قرار می گیرد و استفاده از آن هم مختص خانمهای خانه دار نبوده وسایر اعضای خانواده نیز کم و بیش ودر مواقع لزوم از اجاق گاز استفاده می نمایند. آمار حوادثی که بر اثر بی احتیاطی و عدم رعایت نکات ایمنی...

یکی از وسائلی که بی شک در منزل تمامی مشترکین وجود دارد ، اجاق گاز است.اجاق گاز وسیله ای است که بیشتر از وسائل منزل و در اکثر ساعات شبانه روز مورد استفاده قرار می گیرد و استفاده از آن هم مختص خانمهای خانه دار نبوده وسایر اعضای خانواده نیز کم و بیش ودر مواقع لزوم از اجاق گاز استفاده می نمایند. آمار حوادثی که بر اثر بی احتیاطی و عدم رعایت نکات ایمنی در استفاده از اجاق گاز روی میدهد متاسفانه در مقایسه با سایر وسائل گاز سوز بیشتر می باشد. به این ترتیب و با توجه به گستردگی استفاده از اجاق گاز وبرای اینکه وسیله گاز سوز مبدل به وسیله ای مطمئن جهت آسایش زندگی شما و خانواده تان گردد لازم است نکاتی را جهت آگاهی تمام اعضا خانواده شما مشترک گرامی ذکر نمائیم:
توصیه می شود بهتر است وسائل گاز سوزی که در یک محل به طور ثابت نصب می شوند به وسیله لوله فلزی به سیستم لوله کشی وصل گردند
حرف اول ما این است که :
در اجاق گازهائی که پیلوت (شمعک) ندارند همیشه ابتدا کبریت را روشن و سپس شیر گاز را باز کنید.مجدداتوصیه میکنیم که از باز کردن شیر اجاق گاز قبل از روشن کردن کبریت خودداری کنید در غیر این صورت در فاصله بین باز کردن شیر اجاق گاز و روشن کردن کبریت گاز در فضای آشپز خانه منتشر شده و ممکن است باعث انفجار و آتش سوزی گردد.
اگر اجاق گاز و وسائل گاز سوزی که مورد استفاده شما قرار میگیرد دارای پیلوت(شمعک) می باشند چنانچه بعد از باز کردن شیر گاز مشعل روشن نشود معلوم میشود که یا پیلوت میزان نیست و یا خاموش شده است.در هر حال باید فورا شیر گاز را بست و به بررسی و رفع علت پرداخت.
سر رفتن غذا و مانند آنها بر روی اجاق گاز ممکن است باعث خاموش شدن شعله گردد. بنابراین هنگام استفاده از اجاق گاز باید دقت شود که ظرف غذا سر نرود.چنانچه این عمل اتفاق افتاد و شعله خاموش شد باید فورا شیر گاز را بست و پس از خارج نمودن گاز منتشر شده در فضای آشپزخانه ، اجاق گاز را تمیز و آماده روشن کردن مجدد نمود.
1394/6/7 شنبه
....
آزمایش نشت گاز 
بعد از وصل نمودن وسیله گاز سوز به سیستم لوله کشی گاز و قبل از شروع به استفاده از وسیله گاز سوز حتما میبایستی آزمایش نشت گاز را انجام دهید.
لازم است قبل از اینکه وسائل گاز سوز خود را به سیستم لوله کشی گاز وصل نمائید به چند نکته مهم توجه داشته باشید:
برای انجام آزمایش ...

بعد از وصل نمودن وسیله گاز سوز به سیستم لوله کشی گاز و قبل از شروع به استفاده از وسیله گاز سوز حتما میبایستی آزمایش نشت گاز را انجام دهید.
لازم است قبل از اینکه وسائل گاز سوز خود را به سیستم لوله کشی گاز وصل نمائید به چند نکته مهم توجه داشته باشید:
برای انجام آزمایش نشت گاز در یک ظرف مقداری آب ریخته و به آن صابون یا مایع ظرفشوئی و یا پودر اضافه کنید. بعد آنرا به وسیله اسفنج(ابر) بر روی محلهای اتصال بست به وسیله گاز سوز و هچنین محل اتصال بست به لوله کشی گاز وسپس بر روی شیلنگ و یا لوله گاز بکشید. چنانچه بر روی هر یک از آنها حباب تشکیل شد نشان دهنده نشت گاز است.چنانچه هنگام آزمایش متوجه نشت گاز شدید فورا شیر مصرف آن وسیله گاز سوز را ببندید وبه بررسی و رفع علت اقدام نمائید.

لوله فلزی لوله کشی گاز در منزل هم باید هر چند وقت یکبار مورد بازدید قرارگیرند تا در صورت زخمی شدن یا کنده شدن رنگ روغنی آنها ، مجددا رنگ آمیزی گردند.
1394/6/7 شنبه
....
بخاری 
با سرد شدن هوا اولین اقدام در تمامی خانواده ها آماده کردن بخاری جهت تامین گرما می باشد.اما قبل از اینکه بخاریهای گازی خود را روشن کنید به این نکات دقیقا توجه کنید تا بتوانید در کنار خانه گرم، آسایش و راحتی خیال هم داشته باشید. از نکات اساسی این است که همیشه اجازه بدهید هوای کافی برای سوختن به بخاری گاز سوز برسد.وجود روزنه های ریز درها برای این کار مفید می باشند...

با سرد شدن هوا اولین اقدام در تمامی خانواده ها آماده کردن بخاری جهت تامین گرما می باشد.اما قبل از اینکه بخاریهای گازی خود را روشن کنید به این نکات دقیقا توجه کنید تا بتوانید در کنار خانه گرم، آسایش و راحتی خیال هم داشته باشید. از نکات اساسی این است که همیشه اجازه بدهید هوای کافی برای سوختن به بخاری گاز سوز برسد.وجود روزنه های ریز درها برای این کار مفید می باشند.
از تبدیل بخاری و سایر وسایلی که با سوختهای دیگر مورد استفاده قرار میگیرندبه نوع گاز سوز جدا خودداری فرمائید.
بخاری ، آبگرمکن و شومینه باید به یک دودکش مجزا ومجهز به کلاهک در پشت بام متصل باشند.
قرار گرفتن پرده،لباس ، رختخواب ، ظرف پلاستیک و سایر اشیا قابل اشتعال در مجاورت بخاری می تواند سبب وقوع آتش سوزی در منزل گردد در صورتی که بعد از فصل سرما، بخاری را جمع آوری می کنید، حتما انتهای شیر را با در پوش مسدود نمائید و در هنگام وصل مجدد از افراد با صلاحیت کمک بخواهید
در صورتی که احساس کردید سوخت بخاری ناقص بوده و یا با شعله آبی نمی سوزد به آن بی تفاوت نمانید،ممکن است این نقص از نرسیدن هوای کافی به بخاری باشد.

دقت نمائید:

بخاری بایستی همواره با شعله آبی بسوزد.
توجه کنید که وسائل گاز سوز (آبگرمکن ، بخاری) باشعله آبی بسوزد .در صورتی که با شعله زرد می سوزد بایستی آنرا فورا از سرویس خارج کنید و جهت رفع عیب به تعمیر کاران متخصص اطلاع دهید.
1394/6/7 شنبه
....
آبگرمکن 
از وسائل گاز سوزی که عمدتا پس از لوله کشی گاز منازل تهیه می شود آبگرمکن است.این وسیله که همانند وسایل گاز سوز دیگر به خودی خود هیچ خطری ندارد ودر واقع جهت استفاده به منظور راحتی و آسایش خانواده تامین می گردد چنانچه اصول ایمنی در کارکردن با آن رعایت نشود می تواند خطر ساز و فاجعه آفرین باشد.
علاوه بر توصیه های قبلی در خصوص نصب وسائل گاز سوز که در صفحات قبل اشاره شد ، لازم است به این نکته اشاره شود ...

از وسائل گاز سوزی که عمدتا پس از لوله کشی گاز منازل تهیه می شود آبگرمکن است.این وسیله که همانند وسایل گاز سوز دیگر به خودی خود هیچ خطری ندارد ودر واقع جهت استفاده به منظور راحتی و آسایش خانواده تامین می گردد چنانچه اصول ایمنی در کارکردن با آن رعایت نشود می تواند خطر ساز و فاجعه آفرین باشد.
علاوه بر توصیه های قبلی در خصوص نصب وسائل گاز سوز که در صفحات قبل اشاره شد ، لازم است به این نکته اشاره شود که نصب آبگرمکن گازی در اتاق یا حمامی که به طور عادی هوا در آن جریان ندارد باعث کمبود اکسیژن شده و ایجاد خفگی می نماید، ضمن اینکه نصب هر گونه وسیله گاز سوز در حمام مغایر مسائل ایمنی است.
توصیه می گردد بهتر است:
از نصب آبگرمکن دیواری در منازلی که زیر بنای آن کمتر از 50 متر مربع می باشد خودداری و به جای آن آبگرمکن زمینی استفاده شود چون مصرف آبگرمکن های دیواری بالا ست و هنگامی که در سرویس قرار می گیردموجب کمبود اکسیژن در منزل می گردد.
پس همیشه یادتان باشد:
آبگرمکن و سایر وسائل گاز سوز را هرگز در حمام وصل نکنید.
1394/6/7 شنبه
....
دودکش 
وسائل گاز سوز نیز همانند سایر وسائل مشابه جهت روشن شدن و سوختن مناسب نیاز به هوا دارند و تنها راه ارتباطی آنها با فضای خارج از ساختمان از طریق دودکش می باشد.گاز گرفتگی از جمله حوادثی است که معمولا در اثر نداشتن دودکش مناسب برای وسائل گاز سوز به خصوص بخاری و آبگرمکن و یا عدم تهویه کافی فضای اتاق روی می دهند.سوختن ناقص گاز و تجمع گازهای مسموم کننده و یا کمبود اکسیژن سبب مسمومیت افرادی که در چنین فضائی تنفس می کنند شده و به گاز گرفتگی آنها ...

وسائل گاز سوز نیز همانند سایر وسائل مشابه جهت روشن شدن و سوختن مناسب نیاز به هوا دارند و تنها راه ارتباطی آنها با فضای خارج از ساختمان از طریق دودکش می باشد.گاز گرفتگی از جمله حوادثی است که معمولا در اثر نداشتن دودکش مناسب برای وسائل گاز سوز به خصوص بخاری و آبگرمکن و یا عدم تهویه کافی فضای اتاق روی می دهند.سوختن ناقص گاز و تجمع گازهای مسموم کننده و یا کمبود اکسیژن سبب مسمومیت افرادی که در چنین فضائی تنفس می کنند شده و به گاز گرفتگی آنها می انجامد. بنابراین برای جلوگیری از خطرات ناشی از سوختن ناقص وسائل گاز سوز و گاز گرفتگی به این نکات دقیقا توجه شود:
هر وسیله گازسوز باید دارای یک دودکش مجزا و مجهز به کلاهک باشد
همواره محل اتصال دودکش به وسائل گازسوز را بررسی و از محکم بودن آنها اطمینان حاصل نمائید
مسدود شدن دودکش سبب سوخت ناقص و ایجاد گازهای خطرناک و مسموم کننده گردیده و باعث خفگی در اثر گاز گرفتگی می شود
دودکش وسائل گاز سوز در محل عبور از شیشه پنجره ها نباید مستقیما با شیشه در تماس باشند ریزا در چنین صورتی امکان شکستن شیشه در اثر حرارت و افتادن دودکش وجود دارد
هر وسیله گاز سوز در اثر دو یا سه عدد زانو به سیستم دودکش موجب کندی حرکت محصولات احتراق شده و نهایتا موجب پس زدگی و خفگی ساکنان منزل می گردد
در صورتی که دودکش از پنجره به بیرون هدایت شده است باید دارای حداقل یک متر ارتفاع از محل خروج از پنجره باشد. هر چند وقت یکبار کلاهک دودکش های وسائل گاز سوز و مسیر مربوطه رابازرسی کنید خصوصا در فصل زمستان چنانچه در اثر باد و طوفان کلالهک از محل خود جدا شده مجددا در محل مربوطه نصب گردد..چون وجود کلاهک علاوه بر این که از نفوذ باران و برف و اشیا به داخل دودکش جلوگیری می کند ، در تنظیم سوخت وسیله گاز سوز و خروج محصولات احتراق مناسب است. انتهای دودکشهای وکار باید حداقل 75 سانتیمتر از سطح پشت بام بالاتر باشد.
در اینجا فقط یک نکته اساسی را مجددا ذکر می کنیم:
هر وسیله گاز سوز باید دارای یک دودکش مجزا و مجهز به کلاهک باشد.
1394/6/7 شنبه
....
بست 
برای محکم کردن شیلنگهای گاز از یک طرف به وسائل گاز سوز و از یک طرف به لوله کشی گاز حتما بایستی از بستهای فلزی استفاده شود
پیچاندن سیم یا هر چیز دیگر به جای بست، باعث بریده شدن و جدا شدن شیلنگ می شود و یا به خوبی و به طور محکم نمی تواند شیلنگ را نگه دارد که در هر دو صورت باعث نشت گاز خواهد شد.

برای محکم کردن شیلنگهای گاز از یک طرف به وسائل گاز سوز و از یک طرف به لوله کشی گاز حتما بایستی از بستهای فلزی استفاده شود
پیچاندن سیم یا هر چیز دیگر به جای بست، باعث بریده شدن و جدا شدن شیلنگ می شود و یا به خوبی و به طور محکم نمی تواند شیلنگ را نگه دارد که در هر دو صورت باعث نشت گاز خواهد شد.
پس از اطمینان ازبستهای فلزی ، با استفاده از کف صابون اطمینان حاصل نمائید که گاز از محل اتصال و یا بدنه خود شیلنگ به بیرون نشت نمی کند.

توصیه می کنیم:بدون استفاده از بست برای محکم کردن شیلنگ گاز، هرگز از وسیله گاز سوز استفاده نکنید.
1394/6/7 شنبه
....
شیلنگ 
رعایت نکات ایمنی در خصوص استفاده از شیلنگهای مناسب برای اتصال وسائل گاز سوز به لوله کشی گاز از اهمیت ویژه وحساسی برخوردار می باشد و چنانچه این موارد نادیده گرفته شده ویا کم اهمیت شمرده شوند در نهایت باعث بروز اتفاقات ناگوار خواهند بود.
لازم است قبل از اینکه وسائل گاز سوز خود را به سیستم ...

رعایت نکات ایمنی در خصوص استفاده از شیلنگهای مناسب برای اتصال وسائل گاز سوز به لوله کشی گاز از اهمیت ویژه وحساسی برخوردار می باشد و چنانچه این موارد نادیده گرفته شده ویا کم اهمیت شمرده شوند در نهایت باعث بروز اتفاقات ناگوار خواهند بود.
لازم است قبل از اینکه وسائل گاز سوز خود را به سیستم لوله کشی گاز وصل نمائید به چند نکته مهم توجه داشته باشید:
توصیه می گردد بهتر است:
شیلنگهای لاستیکی معمولی در برابر مواد نفتی وگازی به سرعت فاسد می شوند ، به همین دلیل برای وصل کردن اجاق گاز و سایر وسائلی که استفاده از شیلنگ برای اتصال آنها به سیستم لوله کشی گاز مجاز شناخته شده اند ، باید از شیلنگهای لاستیکی تقویت شده (فشار قوی) که مخصوص گاز ساخته شده است استفاده نمود.
برای وصل کردن بخاری به لوله کشی از شیلنگ فشار قوی استفاده کنید. طول شیلنگهای گاز هرگز نباید حداکثر از یک و نیم متر باشد.
شیلنگهای گاز هرگز نباید در معرض حرارت اجاق گاز و سایر وسایل گاز سوز قرار داشته باشند.
شیلنگهای لاستیکی را باید هر چند یکبار مورد بازدید قرار داد تا اطمینان حاصل شود شیلنگهای مورد استفاده سوراخ نشده، ترک برنداشته واز محل بست بریده نشده باشند.
به شما هشدار می دهیم :
از شیلنگهای طویل برای رساندن گاز به نقاط مختلف ساختمان استفاده نکنید.
1394/6/7 شنبه
....
کنتور و رگلاتور 
قبل از اینکه وسائل گاز سوز خود را به سیستم لوله کشی گاز طبیعی وصل نمائید لازم است به چند نکته مهم توجه داشته باشید:
رگلاتور و کنتور نصب شده برای ساختمانی که شما درآن زندگی می کنید ظرفیت معینی دارند و بیش از حد تعیین شده نمی توانند جوابگوی مصرف باشند. بنابراین ...

قبل از اینکه وسائل گاز سوز خود را به سیستم لوله کشی گاز طبیعی وصل نمائید لازم است به چند نکته مهم توجه داشته باشید:
رگلاتور و کنتور نصب شده برای ساختمانی که شما درآن زندگی می کنید ظرفیت معینی دارند و بیش از حد تعیین شده نمی توانند جوابگوی مصرف باشند. بنابراین چنانچه قصد توسعه لوله کشی داخلی و اضافه نمودن وسائل گاز سوز را دارید حتما این موضوع را با شرکت ملی گاز ایران در میان بگذارید تا ضمن دریافت راهنمائیهای لازم در صورتی که نیاز به تعویض رکلاتور و کنتور باشد اقدام گردد.
حرف اول ما این است که :
توسعه لوله کشی داخلی و و اضافه نمودن وسائل گاز سوز بدون اطلاع شرکت ملی گاز ایران ممنوع می باشد
توجه به این نکته ضروری است که رگلاتور و کنتور گاز توسط شرکت ملی گاز ایران با رعایت تمام نکات ایمنی و فنی در محل مناسب نصب می گردد.
بنابراین فقط شرکت ملی گاز ایران مجاز است در صورت لزوم محل آنها را تغییر دهد.
اگر علمک گاز شما در کوچه باریک می باشد، به طوریکه در معرض خطر برخورد دیواره وانت بار به آن می باشد بهتر است روی دماغه رگلاتور شبرنگ چسبانده شود
هرگز جهت حفاظت رگلاتور در کوچه از توری سیمی استفاده نکنید چون موجب خسارت به لوله و رگلاتور می گردد.
در صورتی که قصد تخریب منزل و نوسازی دارید ، حتما بایستی به شرکت ملی گاز اطلاع دهیدتا علمک را جمع کند.
چنانچه با موارد قطع گاز از رگلاتور یا کنتور روبرو شدید از هر گونه دستکاری در آنها خودداری نموده و فورا موضوع را به اطلاع پستهای امدادی شرکت ملی گاز ایران برسانید.
رگلاتور مجهز به وسائل ایمنی خاص است که در صورت بروز هر گونه نقص در سیستم لوله کشی شهر، به طور اتوماتیک جریان گاز را قطع می کند تا مصرف کنندگان در معرض خطر قرار نگیرند.
به خاطر داشته باشید از دستکاری کنتور و رگلاتور اکیدا خودداری نمایید 
1394/6/7 شنبه
....
آموزش و راهنمائی 
کار کردن صحیح با وسائل گاز سوزرا بایستی از سنین مقتضی به فرزندان خود بیاموزیم تا ضمن آگاهی از نحوه مقابله با خطرات احتمالی ، در مواقع لزوم بتوانند عملکرد و رفتار مناسبی داشته باشند.کنجکاوی های کودکان وتقلید آنها از رفتار بزرگترها و والدینشان همواره مسبب بروز حوادث در خانه ها بوده ودر مورد گاز نیز می تواند فاجعه آفرین باشد. چنانچه نگران بازی کردن فرزندان خردسال خود با وسائل گاز سوز هستید، ...

کار کردن صحیح با وسائل گاز سوزرا بایستی از سنین مقتضی به فرزندان خود بیاموزیم تا ضمن آگاهی از نحوه مقابله با خطرات احتمالی ، در مواقع لزوم بتوانند عملکرد و رفتار مناسبی داشته باشند.کنجکاوی های کودکان وتقلید آنها از رفتار بزرگترها و والدینشان همواره مسبب بروز حوادث در خانه ها بوده ودر مورد گاز نیز می تواند فاجعه آفرین باشد. چنانچه نگران بازی کردن فرزندان خردسال خود با وسائل گاز سوز هستید، در مواقع عدم استفاده از این وسائل حتما شیر مصرف آنها را ببندید. چنانچه در میان اطرافیان شما کسانی هستند که نحوه رفتار صحیح با وسائل گاز سوز را نمی دانند و خطرات گاز را نمی شناسند آنها را راهنمائی کنید. :
هشدارهای ایمنی:
در صورت نشت گاز و استشمام بوی آن قبل از هر کاری باید دقت کرد درآن محل هیچگونه آتش کبریت ، فندک وامثال آن روشن نشود و همچنین کلیدها و سائل برقی قطع یا وصل نگردندو به همان حال روشن یا خاموش که هستند باقی بمانند زیرا شعله یا جرقه حاصله از هریک از عوامل فوق ممکن است باعث انفجار گاز پخش شده گردد.
در چنین مواردی ضمن حفظ خونسردی نکات ذیل را به مورد اجرا بگذارید.
1- افراد خانواده را از محل آلوده به گاز خارج کنید.
2- فورا شیر اصلی گاز را ببندید
3- در صورتی که کنتور برق در فضای آلوده به گاز قرار نداشته باشد برق را از فیوز اصلی قطع کنید.
4- در و پنجره ها را باز کنید
5- با تکان دادن حوله پنبه ائی مرطوب به جریان خروج هوای آلوده به گاز تسریع نمائید.(توجه داشته باشید برای خروج هوای آلوده هرگز از پنکه، هواکش و سایر دستگاههای برقی مشابه استفاده نکنید)
6- تا مطمئن نشده اید که گاز کاملا تخلیه شده به نفرات اجازه ورود به منزل را ندهید
rدر صورت بروز هر نوع آتش سوزی در ساختمان ، چون وجود گاز در لوله احتمالا باعث تشدید آتش سوزی و خطرات بیبشتری خواهد شد بنابراین در چنین مواقعی فورا شیر اصلی گاز ساختمان را که بعد از کنتور قرار دارد ببندید تا جریان گاز به داخل ساختمان قطع گردد.

نصب و استفاده ازخاموش کننده های استاندارد در آشپزخانه از ضایعات ناشی از آتش سوزی ها به موقع جلوگیری می کند.
هنگام نشت گاز چنانچه محل تاریک باشد باید از روشن کردن چراغ قوه یا هر نوع مشعل دیگر خودداری کرد.برای روشنائی محل می توان از چراغ قوه استفاده کرد.چراغ قوه را در خارج از فضای آلوده به گاز روشن نمائید.

1394/6/7 شنبه
....
شیر مصرف 
در کلیه ساختمانهائی که دارای لوله کشی گاز می باشند علاوه بر نصب یک عدد شیر اصلی در نزدیکی در ورودی ، در نزدیکی هر دستگاه گاز سوز نیز یک شیر مصرف قرار دارد تا در مواقع ضروری بتوان ...

در کلیه ساختمانهائی که دارای لوله کشی گاز می باشند علاوه بر نصب یک عدد شیر اصلی در نزدیکی در ورودی ، در نزدیکی هر دستگاه گاز سوز نیز یک شیر مصرف قرار دارد تا در مواقع ضروری بتوان با بستن این شیر از ورود گاز به همان دستگاه جلوگیری نمود
در کلیه ساختما نهائی که دارای لوله کشی گاز می باشند علاوه بر نصب یک عدد شیر اصلی در نزدیکی در ورودی ، در نزدیکی هر دستگاه گاز سوز نیز یک شیر مصرف قرار دارد تا در مواقع ضروری بتوان با بستن این شیر از ورود گاز به همان دستگاه جلوگیری نمود.
از اتصال دو یا چند وسیله گاز سوز به یک شیر مصرف خودداری کنید.
1394/6/7 شنبه
....
سایر نکات ایمنی 
1) از وسایل گاز استاندارد و مجهز به ترموکوپل استفاده شود .
2) استفاده از دودکش استاندارد با توجه به اینکه وزن مولکولی گازهای حاصل از احتراق سنگین تراز هواست .
3) عبور دودکش های وسایل گازسوز بایستی از دیوار های گرم ساختمان یا حداقل عایقکاری شود تا دمای خود را از دست ندهد در صورت سرد شدن دودکش امکان خروج این گازها وجود نخواهد داشت .
...

1)  از وسایل گاز استاندارد و مجهز به ترموکوپل استفاده شود .
2) استفاده از دودکش استاندارد با توجه به اینکه وزن مولکولی گازهای حاصل از احتراق سنگین تراز هواست .
3)  عبور دودکش های وسایل گازسوز بایستی از دیوار های گرم ساختمان یا حداقل عایقکاری شود تا دمای خود را از دست ندهد در صورت سرد شدن دودکش امکان خروج این گازها وجود نخواهد داشت .
4)  حداقل ارتفاع دودکش از سطح وسیله گازسوز نباید کمتر از 3 متر باشد .
5)  قطر داخلی دودکش با توجه به ظرفیت وسیله گازسوز طراحی می شود نباید از تبدیل کاهش قطر استفاده شود .
6)  قطر دودکش آبگرمکن دیواری و شومینه حتی الامکان نباید کمتر از 15 سانتیمتر باشد .
7) 
صاف و صیقلی بودن قطر داخلی دودکشها باعث سهولت در خروجی گازهای احتراق می شود و توصیه می گردد از لوله های فنری استقاده نگردد .
8) ارتفاع دودکش در خروجی از کف پشت بام نباید کمتر از یک متر باشد ضمناً حداقل با سایر موانع نیز بایستی یک متر فاصله داشته باشد و ترجیحاً از کلاهک H استفاده شود .
9) همواره از سلامت دودکش ، کلاهک ، زانویی ها و اتصالات و مسدود نبودن آن اطمینان کامل داشته باشید .
10)  جهت جلوگیری از تولید گاز CO برای هر مترمکعب گاز مصرفی حداقل 15 متر مکعب هوای تازه نیاز می باشد. ضروری است کلیه وسایل گازسوز با توجه به این نسبت هوای تازه برای آن محل تأمین گردد، وجود روزنه های زیر درها برای این منظور مفید خواهد بود .
11) حتی الامکان در آپارتمانهای زیر 60 متر مربع از سیستم حرارت مرکزی استفاده شود و از بخاری و آبگرمکن استفاده نشود. در غیر این صورت نسبت به تعبیه دریچه ای در پشت وسیله گازسوز جهت تأمین هوای مورد نیاز ضروری می باشد.
12) نصب درپوش روی شیر های بلااستفاده در منازل الزامی می باشد .
13)   هر شیر گاز فقط و فقط جهت یک وسیله گازسوز استفاده شود .
14) حداکثر طول شیلنگ وسایل گاز سوز نباید از 120 سانتیمتر بیشتر باشد . و از عدم ترک آن و سلامت بست های آن اطمینان حاصل شود. حداکثر 2 الی 3 سال یکبار تعویض شود و نباید در معرض اشیاء تیز و بررنده قرار بگیرد .
15) موقع ترک منزل به مدت طولانی حتماً شیر اصلی ( بعد از کنتور ) بسته شود .
16)  از قرار دادن اشیاء قابل اشتعال ، پرده و ... در مجاورت وسایل گازسوز که سبب آتش سوزی می گردد خودداری گردد .
17) از واژگون یا افتادن دودکش و عدم باز بودن درزهای اتصال دودکش اطمینان حاصل شود .
18) ترجیحاً برای هر وسیله گازسوز از دودکش مستقل استفاده شود .
19) در ساختمانهای معمولی تأمین هوا از داخل ساختمان برای هر یک متر مکعب بر ساعت گاز مصرفی حداقل 50/56 متر مکعب فضا برای تأمین هوای احتراق مورد نیاز دستگاه گازسوز ضروری است
20) نصب دستگاههای گازسوز در فضای کاملاً بسته و بدون هرگونه پیش بینی دریافت هوای احتراق مجاز نیست .
21) نصب وسایل گازسوز در فضا های با خطر ، خوابگاهها ، خانه سالمندان ، مهدکودک ها ، اتاقهای نگهبانی ، انبار ها و ... ممنوع می باشد
22) هر گونه تغییرات در سیستم لوله کشی گاز و یا توسعه آن بایستی با هماهنگی شرکت گاز استان و نظام مهندسی صورت پذیرد.
1394/6/7 شنبه
....


مجری سایت : شرکت سیگما